Sluníčka

„Každý je nadaný. Avšak pokud bychom soudili rybu podle její schopnosti vyšplhat na strom, tak stráví celý svůj život v domnění, že je neschopná.“ Albert Einstein

V naší třídě pracujeme s dětmi ve věku od 5ti let, které jsou do třídy zařazovány na základě vyšetření ve Speciálně pedagogickém centru logopedickém (SPC), Olomouc – Třída Svornosti 37. S ohledem na jedinečnost každého dítěte rozvíjíme jeho individuální schopnosti a dovednosti. Cílem třídy je úspěšný budoucí prvňáček! Tohoto cíle chceme dosáhnout vzájemnou spoluprací se zákonnými zástupci.

Mgr. Pavla Štainerová – učitelka, logopedka (absolventka Pedagogické fakulty UP v Olomouci, obor: Speciální pedagogika)

Mgr. Alena Brablcová - spec. ped. (absolventka Pedagogické fakulty UP v Olomouci, obor: Speciální pedagogika  - andragogika, zaměření na psychopedii a logopedii )

Andrea Fialová - asistentka pedagoga

V NAŠÍ TŘÍDĚ NABÍZÍME:
- Každodenní individuální logopedickou péči
- Skupinovou logopedickou péči v průběhu celého dne
- Snížený počet žáků na 14
- Pravidelné konzultace s rodiči
- Spolupráce se SPC
- Systematický rozvoj v oblasti grafomotoriky, zrakového a sluchového vnímání, paměti, orientace v prostoru, předčíselných představ pro snadný nástup do ZŠ

KONTAKT NA TŘÍDU: skolkaslunicka@zssvatoplukova.cz, 585 425 524

FOTOGALERIE: odkaz na fotogalerii zde, fotogalerie je chráněná heslem. Heslo vám na požádání sdělí učitelky v MŠ.

31. 3. 2020

Vážení rodiče,

obracím se na Vás s nabídkou individuální logopedické péče přes internet. Při uzavření MŠ jsem některým dětem poslala materiály k procvičování logopedie na email. Počítala jsem s uzavřením MŠ na 14 dní. Protože to ale bohužel nevypadá, že by se mateřské školy v blízkém časovém horizontu otevřely, nabízím Vám tuto alternativu. Mám možnost s dětmi pracovat přes SKYPE.

Je nutné mít takovéto technické vybavení: buď počítač, notebook nebo tablet s kamerou a mikrofonem, nainstalovaný program SKYPE a mít vytvořený účet.

Pokud budete mít zájem o takovouto spolupráci, napište nám na mail: skolkaslunicka@zssvatoplukova.cz , připište časový horizont, kdy byste měli čas se s dítětem připojit. Předpokládám, že k procvičování budeme potřebovat cca 10 až 15 minut.

Program SKYPE můžete do svého zařízení nainstalovat pomocí tohoto odkazu: https://www.skype.com/cs/get-skype/

Děkuji za spolupráci,

Pavla Štainerová

1. 4. 2020

Milé děti, milí rodiče,

přinášíme vám další inspiraci pro společné aktivity, kterým se můžete během volných chvil věnovat. Zařadily jsem i venkovní aktivity, protože věříme, že krátké procházky a pobyt v přírodě je velmi osvěžující a nezbytný pro udržení dobré nálady :) Budeme rády, když nám dáte vědět, jak se vám činnosti líbily a co se vám povedlo.

Víte, co je to pučálka? Ochutnali jste už někdy fialku? Vyzkoušejte tyto neobvyklé dobroty, možná budete překvapení, co všechno jarní příroda nabízí.

PUČÁLKA

CÍL: Ochutnat velikonoční (bohužel dnes už méně obvyklé) tradice. Vyzkoušet si naklíčit hrách a vyrobit pučálku.

POMŮCKY: hrách, sklenice, voda, pánvička, sůl/ cukr
ČAS: 4 x 10 min.

Hrách namočíme přes noc do vody. Pak ho několik dní proplachujeme ráno a večer vodou. Když se objeví první klíčky můžeme hrách lehce opražit na suché pánvi. Po vychladnutí můžeme pučálku ochutnávat jen tak, nebo ji lehce osolit či osladit.

PŘÍRODA K NAKOUSNUTÍ

CÍL: Tam, kde to jde, zapojit všechny smysly při  poznávání nejběžnějších jedlých rostlin.
POMŮCKY: určovací klíč (atlas rostlin), dobroty pro vymýšlení nových receptů
ČAS: 10 - 20 min.

Pokud máte možnost objevovat s dětmi, co je v trávníku jedlé, rozhodně vyzkoušejte. Na jaře jsou lístky i kvítky často nejchutnější. Nasbírané části květin můžete ochutnávat přímo na místě, pokud je trávník na bezpečném místě, nebo si nasbírané rostlinky před ochutnáváním opláchněte důkladně pitnou vodou. Nejprve s dětmi objevujte a ukazujte si rostliny, které je bezpečné ochutnávat. Když je děti jistě poznají, mohou vymýšlet své recepty smícháním různých chutí.

Doporučujeme ochutnat: sedmikrásky, mladé listy pampelišky, fialky, popenec, svízel, šťovík a šťavel, pažitku, mátu, meduňku a další jedlý plevel či bylinky.  Skvělá svačina je rozkvetlý chléb. Stačí namazat krajíc například tvarohem a naaranžovat právě kvetoucí jedlé květy. Jen myslete na hmyzáky, aby zbylo dostatek květů na jaře i pro ně.

POLETUCHY

CÍL: Uvolnit mysl. Provětrat tělo. Zapojit vlastní fantazii a vymyslet nové hry.
POMŮCKY: šátky, kusy starých látek (záclon, gázy, juty), přírodniny
ČAS: 10 min. příprava + hra, dokud to děti baví

Stačí málo. Šátky, stará látka, či záclony, pár šišek a provázků. A hurá do hry. Děti baví vyrábění i vymýšlení her s poletuchami. Výroba je jednoduchá. Do jednoho rohu látky stačí zavázat bezpečný předmět - šišku, kus látky, ponožky atd. Pak ovázat látkou a provázkem upevnit. Pak už jen stačí chytat, házet, poletovat po venku. Děti vymyslí mnoho vlastních her na body, rychlost nebo i záchranu létacích draků.

Fotky jednotlivých aktivit najdete v příloze nebo na webových stránkách https://ucimesevenku.cz/

Zdroj: https://ucimesevenku.cz/

jedlé kytky2 jeldé kytky poletucha poletucha2 pučálka pučálka2