Domácí tvoření - voda

« zpět
24.04.2020 / 10:23

Zde najdete pár nápadů. 

http://www.sikovny-cvrcek.cz/bojacne-barvy
 
https://www.wikihow.cz/Jak-si-doma-vyrobit-l%C3%A1vovou-lampu
 
https://mamadodeste.cz/nase-experimenty-letni-pokusy-s-jedlou-sodou/

 

pokusy_s_vodou

 

20200423_102223

 

BEDŘICH-SMETANA---VLTAVA

 

tvořivé_dílny_001 žabky_ve_vodě_001 řeka_z_papíru_001 

žabka voda_001 voda1_001 voda2_001 papírová_lodička_001 parnik_001 pracovní_list_001 žabky_z_tácků kreslíme_žábu

 

30. 4. 2020 ČARODĚJNICE

 

Víte, proč pálíme čarodějnice?

Rej čarodějnic připadá na večerní třicátý duben, ale to se jistě hned vybaví naprosto každému z nás, ale už ne všichni vědí, jaký je vlastně pravý význam tohoto večera. Tento večer může být také označován jako Filipojakubská noc, Noc čarodějnic, Valpuržina noc, nebo Beltine. Jedná se o svátek původem pohanský, tradovalo se, že právě v tuto noc se na kopcích scházejí čarodějnice, které se domlouvají s ďáblem na tom, jak nejlépe škodit lidem. A právě proto se v tento večer pálí oheň. Toho se totiž čarodějnice bojí a utíkají před ním.

Proč právě tato noc?

Traduje se, že v tuto noc, tedy z 30. dubna na 1. května byla síla zlé moci mnohonásobně větší než kdykoli jindy. Měsíc se v tomto období zpravidla nachází v úplňku a právě díky tomu, je tato noc tak magická.

Jak se co nejlépe ochránit?

Lidé opravdu věřili v to, že v tomto období skutečně probíhal slet čarodějnic, a tak se snažili všemožnými způsoby ochránit. Nejznámější způsob, bylo pálení ohně. Tato tradice se uchovala až do dnešní doby a všichni jí jistě moc dobře známe. To však ale nebyl jediný způsob, jak se magickým zlým silám ubránit. Pokud jste se nechtěli s temnými silami setkat, nikdy jste neměli vycházet z domu bez květu z kapradí a svěcené křídy. Tyto předměty vás měli spolehlivě uchránit před případným potkáním magických zlých sil. Čarodějnice bylo také údajně možné zahnat i výstřely mířenými do vzduchu, údery bičem nebo rozbitím hliněného hrnce. V případě, že se lidé stále necítili v bezpečí, mělo je od magických sil spolehlivě ochránit umístění bodláčí před práh domova. V případě, že by se k nim chtěla čarodějnice dostat, poranila by se o umístěný bodlák a utekla by. Velice často se také na ochranu polilo celé hospodářství svěcenou vodou.

Odkud pochází nám známé pálení čarodějnic?

Tato tradice je velmi stará a svůj původ má nejspíše v Německu. Převážně zde totiž občané na svou ochranu pálili čarodějnice na dobře vyvýšených místech. Právě z této tradice pochází nám všem dobře známé pálení čarodějnic.

30. duben není jen ve znamení ochrany před zlem

V našich končinách se tento den nese ve znamení pálení čarodějnic a ochrany před zlými silami. Ale ne ve všech kulturách je na tento den pohlíženo stejným způsobem. Krásným důkazem je právě keltský svátek zvaný Beltine. I v této kultuře lidé zapalovali oheň, ale to z naprosto jiných důvodů. Podle jejich teorie má totiž oheň výborné očisťující účinky. Kolem zapáleného ohně se vždy tancovalo a lidé přes něj skákali a právě to, jim mělo zajistit dlouhé a pevné zdraví. Nezapomínalo se však ani na hospodářská zvířata, která byla kolem zapáleného ohně prováděna a díky tomu měla zůstat zdravá.

Toužíte po miminku?

Pokud si přejete založit rodinu, právě tato noc by pro vás měla být ideální. Díky tomu, že této noci jsou přisuzovány magické síly, traduje se proto, že se vyplňují ty nejsilnější přání. Tradice navíc říká, že děti, které se počaly právě v tuto magickou noc, později patří mezi ty nejšťastnější.

 

CARODEJNICE CARODEJNICE 1 CARODEJNICE2

PECENIPECENI1 PRSTY 20171030_085206 

písnička

Mateřská škola